Český statistický úřad podle § 19 odst. 2 zákona č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, ve znění pozdějších předpisů, zavádí s účinností od 1. ledna 2008 Klasifikaci ekonomických činností (CZ-NACE).
Pro podnikatele její zavedení znamená kupříkladu povinnost uvádět ve vybraných příležitostech kód své činnosti podle této nové klasifikace.
Převodník OKEČ do CZ-NACE naleznete na stránkách Českého statistického úřadu.
Také je nutno pozorně sledovat jednotlivé kódy CZ-NACE ve vybraných dotačních titulech, protože některé výzvy jsou otevřeny jen pro podnikatele s určitým kódem CZ-NACE. Často je totiž jednou z podmínek, kterou musí podnikatel splnit, aby mohl žádat dotaci, realizování projektu v určité oblasti CZ-NACE, která je příslušným programem podporována.
Proč byla CZ-NACE zavedena?
Odvětvového třídění ekonomických činností se užívá ve státní statistice, zejména v analytických pracích a při sestavování národních účtů. První klasifikace vytvořena v ČR pro tyto účely - OKEČ - byla zavedena do statistické praxe v roce 1994. S ohledem na závazky vůči OSN, Mezinárodnímu měnovému fondu a vzhledem k připravovaným dohodám s Evropskými společenstvími (ES) bylo již při přípravě OKEČ rozhodnuto plně vycházet ze statistické klasifikace ekonomických činností ES - NACE revize 1.
To značí mimo jiné, že třídění je prakticky převzato do úrovně čtyř míst z klasifikace NACE a pouze na pátém místě byly vytvořeny upřesňující položky vyjadřující některá národní specifika. Proto přechod na klasifikaci CZ-NACE by neměl činit pro podnikatele významnější potíže.
Nová klasifikace CZ-NACE má zohlednit technologický rozvoj a strukturální změny hospodářství za posledních patnáct let, a tedy být relevantnější s ohledem na hospodářskou realitu, jako i lépe srovnatelná s jinými mezinárodními klasifikacemi, protože je součástí systému statistických klasifikací, které vznikly pod záštitou Statistické divize OSN.
NACE je akronym pro Statistickou klasifikaci ekonomických činností (Nomenclature générale des activités economiques dans les Communautés Européennes), kterou používá Evropská unie od roku 1970. Přídomek „CZ“ v jejím názvu označuje její českou verzi.
Předchůdci NACE ze šedesátých let byly klasifikace NICE pro těžební a zpracovatelský průmysl, energetiku a stavebnictví a NCE pro obchodní aktivity, jako i klasifikace služeb a zemědělství.
Samotná NACE vznikla v roce 1970 proto, aby pokryla všechny ekonomické činnosti. Po první revizi, provedené nařízením Rady EHS/3037/90 z 9. října 1990, byla nařízením Evropského parlamentu a Rady ES/1893/2006 ze dne 20. prosince 2006, kterým zavedena druhá revize NACE. Tato druhá revize NACE se v celé EU začne používat povinně od 1. ledna 2008. Všechny statistiky tedy v rámci Evropské unie, které se vztahují k ekonomickým činnostem, musí být prováděny podle NACE nebo národních klasifikací z ní odvozených.
Jak je klasifikace CZ-NACE uspořádaná?
CZ-NACE představuje hierarchické uspořádání činností, dané kombinací práce, výrobní techniky, informační sítě, materiálů a výrobků do jednotlivých statistických položek. Každá položka klasifikace zahrnuje seskupení stejnorodých činností na příslušném stupni třídění.
NACE se skládá ze systematické části, vysvětlivek a metodické příručky. Struktura NACE je čtyřúrovňová. První úroveň (sekce) je označena alfabetickým kódem, druhá úroveň, (oddíly), je označuje dvojmístný číselný kód, třetí úroveň (skupiny), charakterizuje trojmístný číselný kód a poslední čtvrtá úroveň (třídy), označuje čtyřmístný číselný kód.
Je samozřejmé, že ideální by bylo, kdyby statistické jednotky byly ve své činnosti co nejvíce homogenní, aby mohly být jednoznačně zatříděny. V praxi tomu tak však mnohdy není a vzniká řada problémů, protože většina jednotek provádí činnosti smíšeného charakteru. Proto je nezbytné stanovit hlavní, čili převažující, činnost jednotky, která zpravidla tvoří největší část celkové přidané hodnoty. Hlavní činnost se v praxi určuje podle výrobků, které jednotka produkuje, nebo podle služeb, které poskytuje. Rozpočtové jednotky se zpravidla zatřiďují podle charakteru činnosti, pro kterou byly zřízeny.
Podle této činnosti je následně jednotka zatříděna do klasifikace. Základní orientaci umožňuje systematická část klasifikace. Při zatřiďování podle klasifikace NACE nezáleží na typu vlastnictví statistické jednotky, nezáleží na tom, zda je jednotka obchodní společnost, zda je v soukromém nebo státním vlastnictví. NACE zahrnuje i samostatné kategorie pro nerozlišovanou výrobu zboží a služeb domácností pro vlastní potřebu. Tyto kategorie mají za úkol vypovídat o podílu ekonomických činností domácností. Jasně definovatelné činnosti domácností jsou klasifikované na jiných místech NACE.
- P
VZDĚLÁVÁNÍ
Tato sekce zahrnuje vzdělávání na všech stupních a pro všechna povolání. Výuku lze provádět ústně nebo písemně, prostřednictvím rozhlasu, televize, internetu nebo jako dálkový kurz. Sekce zahrnuje jak vzdělávání nejrůznějšími institucemi řádného školského systému na různých stupních, tak i vzdělávání dospělých, alfabetizační programy atd. Patří sem rovněž vzdělávání na různých stupních vojenských škol a akademií, vězeňských škol atd. Sekce zahrnuje jak veřejné, tak i soukromé vzdělávání. V každé úrovni vzdělávání je v počátečním stadiu zahrnuto také zvláštní vzdělávání pro tělesně nebo duševně postižené žáky. Členění této sekce je založeno na úrovních vzdělání definovaných v klasifikaci ISCED 1997. Činnosti vzdělávacích zařízení poskytujících výuku na úrovni ISCED 0 jsou klasifikovány v 85.10, na úrovni ISCED 1 v 85.20, na úrovních ISCED 2-3 ve skupině 85.3, na úrovni ISCED 4 v 85.41 a na úrovních ISCED 5-6 v 85.42. Tato sekce zahrnuje také výuku týkající se primárně sportovních a rekreačních činností, jako jsou tenis nebo golf, a podpůrné činnosti ve vzdělávání.
-
85
VZDĚLÁVÁNÍ
-
851
PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ
-
8510
PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ
Zahrnuje: - vzdělávání, které předchází první úrovni; předškolní vzdělávání je definováno jako počáteční stadium organizované výuky, je určené zejména nejmladším dětem, které má seznámit se školním prostředím; předškolní vzdělávání plní funkci jakéhosi mostu mezi domovem a školním prostředím Nezahrnuje: - denní péči o děti, vč. denní péče o děti v jeslích (88.91)
-
852
PRIMÁRNÍ VZDĚLÁVÁNÍ
-
8520
PRIMÁRNÍ VZDĚLÁVÁNÍ
Primární vzdělávání je zpravidla poskytováno dětem, nicméně tato třída zahrnuje také alfabetizační programy pro dospělé. Zahrnuje: - provádění všeobecně vzdělávací výuky a s tím související celoroční výuková práce s cílem poskytnout žákům základní znalosti čtení, psaní a matematiky a elementární porozumění v předmětech či oblastech jako je dějepis, zeměpis, přírodní vědy, společenské vědy, umění a hudba Zahrnuje také: - alfabetizační programy v rámci nebo mimo rámec školského systému, které se svým obsahem podobají programům primárního vzdělávání, avšak jsou určeny lidem, kteří jsou svým věkem považováni za příliš staré pro navštěvování základních/obecných škol (tj. alfabetizační programy pro dospělé) Nezahrnuje: - vzdělávání dospělých, jak je definováno ve skupině 85.5 - denní péči o děti, vč. denní péče o děti v jeslích (88.91)
-
853
SEKUNDÁRNÍ VZDĚLÁVÁNÍ
Tato skupina zahrnuje poskytování sekundárního všeobecného a sekundárního odborného vzdělávání. Nezahrnuje: - vzdělávání dospělých, jak je definováno ve skupině 85.5
-
8531
SEKUNDÁRNÍ VŠEOBECNÉ VZDĚLÁVÁNÍ
Tato třída zahrnuje poskytování takového druhu vzdělávání, které dává základy pro celoživotní učení a rozvoj člověka a které umožňuje další vzdělávání. Jednotky klasifikované v této třídě poskytují programy, které jsou obvykle předmětově zaměřeny a vedeny odbornými učiteli; častěji je zaměstnáno více učitelů, kteří poskytují výuku ve své oblasti specializace. Výuka, s níž se začíná na tomto stupni a která se soustředí na určité předměty, může mít již určitý vliv na profesní orientaci žáků. Výukové programy jsou určeny k tomu, aby studenti buď získali kvalifikaci pro své povolání, nebo byli připraveni na vyšší vzdělávání technického či jiného zaměření nebo bez jakékoliv specializace. Zahrnuje: - nižší sekundární všeobecné vzdělávání odpovídající v podstatě povinné školní docházce - vyšší sekundární všeobecné vzdělávání v zásadě umožňující postsekundární vzdělávání
-
854
POSTSEKUNDÁRNÍ VZDĚLÁVÁNÍ
Tato skupina zahrnuje poskytování postsekundárního, nikoli terciárního vzdělávání, akademických kurzů a udělování absolutorií na bakalářské, vysokoškolské a postgraduální úrovni. Předpokladem pro přijetí je ukončení minimálně vyššího sekundárního vzdělání. Nezahrnuje: - vzdělávání dospělých, jak je definováno ve skupině 85.5
-
8541
POSTSEKUNDÁRNÍ NIKOLI TERCIÁRNÍ VZDĚLÁVÁNÍ
Zahrnuje: - poskytování postsekundárního vzdělávání, které nelze považovat za vzdělávání terciární, např. doplňkového postsekundárního vzdělávání jako přípravy na terciární vzdělávání nebo na postsekundární, nikoli terciární vzdělávání profesní.
-
8542
TERCIÁRNÍ VZDĚLÁVÁNÍ
Zahrnuje: - první (bakalářský), druhý (magisterský) a třetí (doktorský) stupeň terciárního vzdělávání Zahrnuje také: - umělecké školy poskytující terciární vzdělávání
-
855
OSTATNÍ VZDĚLÁVÁNÍ
Tato skupina zahrnuje další všeobecné a odborné vzdělávání a školení pro všechny profese a výuku, určenou zejména k uspokojení zájmů, naplnění volného času nebo rozvoje vlastní osobnosti. Nepatří sem vzdělávací činnosti popsané ve skupinách 85.1 - 85.4 (předškolní, primární, sekundární a postsekundární vzdělávání). Patří sem tábory a školy, které skupinám nebo jednotlivcům poskytují výuku ve sportovních aktivitách, výuku cizích jazyků, uměleckou, hereckou, hudební nebo jinou výuku nebo jiné specializované kurzy a školení, které je nesrovnatelné se vzděláváním ve skupinách 85.1 - 85.4.
-
8551
SPORTOVNÍ A REKREAČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ
Tato třída zahrnuje poskytování výuky ve sportovních aktivitách skupinám nebo jednotlivcům, např. v táborech nebo prostřednictvím škol. Patří sem sportovní tábory s přenocováním i bez přenocování. Nepatří sem všeobecně vzdělávací školy, střední ani vysoké školy. Výuku lze provádět v nejrůznějších školicích zařízeních - ve svých prostorách, v prostorách klienta, ve vzdělávacích střediscích nebo v jiných prostorách. Výuka zařazená do této třídy je formálně organizovaná. Zahrnuje: - sportovní výuku (baseball, basketbal, kriket, fotbal atd.) - sportovní tábory - výuku a kurzy gymnastiky - výuku jezdectví v jezdeckých akademiích nebo školách - výuku plavání - výuku bojových sportů - výuku karetních her (např. bridže) - výuku jógy - činnosti profesionálních sportovních instruktorů, cvičitelů, trenérů a koučů Nezahrnuje: - umělecké vzdělávání (85.52)
-
8552
UMĚLECKÉ VZDĚLÁVÁNÍ
Tato třída zahrnuje poskytování výuky v oblasti výtvarného, dramatického a hudebního umění. Jednotky, které tento druh výuky poskytují, mohou být označovány jako „školy“, „studia“, „kurzy“ atd. Poskytují formálně organizovanou výuku, určenou zejména k uspokojení zájmů, naplnění volného času nebo rozvoje vlastní osobnosti, avšak taková výuka nevede k profesionálnímu zakončení, maturitě nebo absolutoriu vysoké školy. Zahrnuje: - činnosti učitelů hry na klavír a jinou hudební výuku - uměleckou výuku - výuku tance a taneční studia, školy - dramatické školy (kromě vysokých) - umělecké a uměleckoprůmyslové školy (kromě vysokých) - herecké školy (kromě vysokých) - fotografické školy (kromě komerčních) Nezahrnuje: - vysoké umělecké školy (85.42) - výuku cizích jazyků (85.59)
-
8553
ČINNOSTI AUTOŠKOL A JINÝCH ŠKOL ŘÍZENÍ
Zahrnuje také: - letecké školy, školy plachtění a lodní školy, které nevydávají žádné komerční certifikáty ani povolení Nezahrnuje: - autoškoly pro řidiče z povolání (85.32)
-
8559
OSTATNÍ VZDĚLÁVÁNÍ J. N.
Zahrnuje: - vzdělávání, které není definovatelné úrovní - školní doučování - vzdělávací střediska, která nabízejí doplňkové kurzy - přípravné kurzy ke zkouškám - jazykové a konverzační kurzy - počítačové kurzy - výuku náboženství Zahrnuje také: - výcvik plavčíků - školení v oblasti ochrany zdraví a záchrany života - kurzy rétoriky - kurzy rychlého čtení Nezahrnuje: - alfabetizační programy pro dospělé (85.20) - sekundární všeobecné vzdělávání (85.31) - sekundární odborné vzdělávání (85.32) - postsekundární vzdělávání (85.4)
-
856
PODPŮRNÉ ČINNOSTI VE VZDĚLÁVÁNÍ
-
8560
PODPŮRNÉ ČINNOSTI VE VZDĚLÁVÁNÍ
Zahrnuje: - zajišťování podpůrných činností pro vzdělávací procesy nebo vzdělávací systémy: - poradenství v oblasti vzdělávání - poradenské činnosti pro orientaci ve vzdělávání - činnosti související s testováním znalostí - činnosti související s vyhodnocováním testů - organizování studentských výměnných programů Nezahrnuje: - výzkum a experimentální vývoj v oblasti společenských a humanitních věd (72.20)
|
Průměr: 2,98
|
Hodnotilo: 2922 x
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
|