OKEČ končí, nahradí ho CZ-NACE

Právě se nacházíte: Home / Vzory smluv / Klasifikace ekonomických činností / 


OKEČ končí, nahradí ho CZ-NACE



Český statistický úřad podle § 19 odst. 2 zákona č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, ve znění pozdějších předpisů, zavádí s účinností od 1. ledna 2008 Klasifikaci ekonomických činností (CZ-NACE).

Pro podnikatele její zavedení znamená kupříkladu povinnost uvádět ve vybraných příležitostech kód své činnosti podle této nové klasifikace.
Převodník OKEČ do CZ-NACE naleznete na stránkách Českého statistického úřadu.

Také je nutno pozorně sledovat jednotlivé kódy CZ-NACE ve vybraných dotačních titulech, protože některé výzvy jsou otevřeny jen pro podnikatele s určitým kódem CZ-NACE. Často je totiž jednou z podmínek, kterou musí podnikatel splnit, aby mohl žádat dotaci, realizování projektu v určité oblasti CZ-NACE, která je příslušným programem podporována.

Proč byla CZ-NACE zavedena?

Odvětvového třídění ekonomických činností se užívá ve státní statistice, zejména v analytických pracích a při sestavování národních účtů. První klasifikace vytvořena v ČR pro tyto účely - OKEČ - byla zavedena do statistické praxe v roce 1994. S ohledem na závazky vůči OSN, Mezinárodnímu měnovému fondu a vzhledem k připravovaným dohodám s Evropskými společenstvími (ES) bylo již při přípravě OKEČ rozhodnuto plně vycházet ze statistické klasifikace ekonomických činností ES - NACE revize 1.

To značí mimo jiné, že třídění je prakticky převzato do úrovně čtyř míst z klasifikace NACE a pouze na pátém místě byly vytvořeny upřesňující položky vyjadřující některá národní specifika. Proto přechod na klasifikaci CZ-NACE by neměl činit pro podnikatele významnější potíže.

Nová klasifikace CZ-NACE má zohlednit technologický rozvoj a strukturální změny hospodářství za posledních patnáct let, a tedy být relevantnější s ohledem na hospodářskou realitu, jako i lépe srovnatelná s jinými mezinárodními klasifikacemi, protože je součástí systému statistických klasifikací, které vznikly pod záštitou Statistické divize OSN.

NACE je akronym pro Statistickou klasifikaci ekonomických činností (Nomenclature générale des activités economiques dans les Communautés Européennes), kterou používá Evropská unie od roku 1970. Přídomek „CZ“ v jejím názvu označuje její českou verzi.

Předchůdci NACE ze šedesátých let byly klasifikace NICE pro těžební a zpracovatelský průmysl, energetiku a stavebnictví a NCE pro obchodní aktivity, jako i klasifikace služeb a zemědělství.

Samotná NACE vznikla v roce 1970 proto, aby pokryla všechny ekonomické činnosti. Po první revizi, provedené nařízením Rady EHS/3037/90 z 9. října 1990, byla nařízením Evropského parlamentu a Rady ES/1893/2006 ze dne 20. prosince 2006, kterým zavedena druhá revize NACE. Tato druhá revize NACE se v celé EU začne používat povinně od 1. ledna 2008. Všechny statistiky tedy v rámci Evropské unie, které se vztahují k ekonomickým činnostem, musí být prováděny podle NACE nebo národních klasifikací z ní odvozených.

Jak je klasifikace CZ-NACE uspořádaná?

CZ-NACE představuje hierarchické uspořádání činností, dané kombinací práce, výrobní techniky, informační sítě, materiálů a výrobků do jednotlivých statistických položek. Každá položka klasifikace zahrnuje seskupení stejnorodých činností na příslušném stupni třídění.

NACE se skládá ze systematické části, vysvětlivek a metodické příručky. Struktura NACE je čtyřúrovňová. První úroveň (sekce) je označena alfabetickým kódem, druhá úroveň, (oddíly), je označuje dvojmístný číselný kód, třetí úroveň (skupiny), charakterizuje trojmístný číselný kód a poslední čtvrtá úroveň (třídy), označuje čtyřmístný číselný kód.

Je samozřejmé, že ideální by bylo, kdyby statistické jednotky byly ve své činnosti co nejvíce homogenní, aby mohly být jednoznačně zatříděny. V praxi tomu tak však mnohdy není a vzniká řada problémů, protože většina jednotek provádí činnosti smíšeného charakteru. Proto je nezbytné stanovit hlavní, čili převažující, činnost jednotky, která zpravidla tvoří největší část celkové přidané hodnoty. Hlavní činnost se v praxi určuje podle výrobků, které jednotka produkuje, nebo podle služeb, které poskytuje. Rozpočtové jednotky se zpravidla zatřiďují podle charakteru činnosti, pro kterou byly zřízeny.

Podle této činnosti je následně jednotka zatříděna do klasifikace. Základní orientaci umožňuje systematická část klasifikace. Při zatřiďování podle klasifikace NACE nezáleží na typu vlastnictví statistické jednotky, nezáleží na tom, zda je jednotka obchodní společnost, zda je v soukromém nebo státním vlastnictví. NACE zahrnuje i samostatné kategorie pro nerozlišovanou výrobu zboží a služeb domácností pro vlastní potřebu. Tyto kategorie mají za úkol vypovídat o podílu ekonomických činností domácností. Jasně definovatelné činnosti domácností jsou klasifikované na jiných místech NACE.

 

 

Kompletní seznam / CZ_NACE

  • S  OSTATNÍ ČINNOSTI
    Tato sekce (jako „zbytková skupina“) zahrnuje činnosti organizací sdružujících osoby za účelem prosazování společných zájmů, opravy počítačů a výrobků pro osobní potřebu a převážně pro domácnost a řadu jiných osobních služeb, které nejsou uvedené v jiné části této klasifikace.
    •   94  ČINNOSTI ORGANIZACÍ SDRUŽUJÍCÍCH OSOBY ZA ÚČELEM PROSAZOVÁNÍ SPOLEČNÝCH ZÁJMŮ
      Tento oddíl zahrnuje činnosti organizací, které zastupují zájmy speciálních skupin obyvatelstva nebo prosazují jejich představy před veřejností. Tyto organizace obvykle mívají určitý okruh členů, avšak na činnostech těchto organizací se mohou podílet rovněž nečlenové a rovněž výhody mohou být poskytovány i nečlenům. Základní členění tohoto oddílu je určováno účelem, kterému tyto organizace slouží, zejména zájmům zaměstnavatelů, osob samostatně výdělečně činných a profesních skupin (skupina 94.1), zájmům zaměstnanců (skupina 94.2) nebo šíření a propagaci náboženských a politických ideologií, kulturních a vzdělávacích představ nebo činností či představ týkajících se využití volného času (skupina 94.9).
      •          941  ČINNOSTI PODNIKATELSKÝCH, ZAMĚSTNAVATELSKÝCH A PROFESNÍCH ORGANIZACÍ
        Tato skupina zahrnuje činnosti jednotek, které propagují zájmy členů podnikatelských a zaměstnavatelských organizací. V případě profesních organizací sem patří rovněž prosazování profesních zájmů.
        •              9411  ČINNOSTI PODNIKATELSKÝCH A ZAMĚSTNAVATELSKÝCH ORGANIZACÍ
          Zahrnuje: - činnosti organizací, které se soustřeďují na rozvoj a prosperitu podnikání, vč. zemědělského hospodaření, nebo na hospodářský růst a situaci v určité zeměpisné oblasti nebo v určitém územním správním celku bez ohledu na směr podnikání - činnosti federací takových seskupení - činnosti obchodních komor, cechů a podobných organizací - šíření informací, zastupování před státními orgány, práce s veřejností a vyjednávání svazů podnikatelů a zaměstnavatelů v oblasti pracovních vztahů Nezahrnuje: - činnosti odborových svazů (94.20)
        •              9412  ČINNOSTI PROFESNÍCH ORGANIZACÍ
          Zahrnuje: - činnosti organizací, které se v první řadě zabývají určitou vědeckou disciplínou, určitou profesí nebo odbornou technickou oblastí, např. lékařské komory, advokátní komory, auditorské svazy, inženýrské svazy, komory architektů atd. - činnosti sdružení odborníků ve vědecké, akademické nebo kulturní oblasti, jako jsou svazy spisovatelů, umělecké svazy, svazy novinářů atd. - šíření informací, formulování zásad profesionální etiky a dozor nad jejím dodržováním, zastupování před státními orgány a práce s veřejností Zahrnuje také: - činnosti vědeckých společností Nezahrnuje: - vzdělávání, prováděné těmito organizacemi (oddíl 85)
      •          942  ČINNOSTI ODBOROVÝCH SVAZŮ
        •              9420  ČINNOSTI ODBOROVÝCH SVAZŮ
          Zahrnuje: - zastupování zájmů pracovníků organizovaných v odborech Zahrnuje také: - činnosti odborových svazů, zaměřené na hájení zájmů zaměstnanců, týkajících se mzdových a pracovních podmínek a na provádění odsouhlasených opatření organizací - činnosti odborů, odborových sdružení a odborových organizací omezených na jednotlivé podniky, které jsou rozčleněny podle odborných, regionálních, strukturálních nebo jiných kritérií do oborových svazů Nezahrnuje: - vzdělávání, prováděné těmito svazy (oddíl 85)
      •          949  ČINNOSTI OSTATNÍCH ORGANIZACÍ SDRUŽUJÍCÍCH OSOBY ZA ÚČELEM PROSAZOVÁNÍ SPOLEČNÝCH ZÁJMŮ
        Tato skupina zahrnuje činnosti jednotek (kromě podnikatelských a zaměstnavatelských organizací, profesních organizací, odborových svazů), které zastupují zájmy svých členů.
        •              9491  ČINNOSTI NÁBOŽENSKÝCH ORGANIZACÍ
          Zahrnuje: - činnosti církevních sdružení nebo jednotlivých osob, které poskytují služby pro věřící přímo v kostelech, mešitách, chrámech, synagogách nebo na jiných místech - činnosti klášterů - činnosti v souvislosti s ústupem náboženství Zahrnuje také: - smuteční bohoslužby Nezahrnuje: - vzdělávání, prováděné těmito organizacemi (oddíl 85) - zdravotní péči, poskytovanou těmito organizacemi (oddíl 86) - sociální péči, poskytovanou těmito organizacemi (oddíly 87 a 88)
        •              9492  ČINNOSTI POLITICKÝCH STRAN A ORGANIZACÍ
          Zahrnuje: - činnosti politických stran a pomocných organizací jako je organizace mládeže. Tato sdružení se zabývají hlavně tím, aby dopomohly členům strany nebo osobám straně blízkým k politickým funkcím; k jejich činnosti patří také šíření informací, práce s veřejností, obstarávání peněžních prostředků atd.
        •              9499  ČINNOSTI OSTATNÍCH ORGANIZACÍ SDRUŽUJÍCÍCH OSOBY ZA ÚČELEM PROSAZOVÁNÍ SPOLEČNÝCH ZÁJMŮ J. N.
          Zahrnuje: - činnosti organizací, které nejsou přímo napojeny na určitou politickou stranu, avšak např. vzděláváním, politickým působením nebo získáváním finančních prostředků podporují veřejné zájmy: - občanské iniciativy a protestní hnutí - hnutí ochránců životního prostředí a ekologie - organizace na podporu veřejných a vzdělávacích zařízení j. n. - organizace na ochranu a zlepšení postavení speciálních skupin, např. etnických a menšinových - vlastenecká sdružení, vč. sdružení válečných veteránů - činnosti spotřebitelských organizací - činnosti automobilových klubů a asociací - činnosti sdružení, jejichž cílem je společenské sdružování a udržování sociálních kontaktů, jako Rotary kluby, zednářské lóže atd. - činnosti sdružení mládeže, mládežnických organizací, studentských asociací, klubů, spolků atd. - činnosti spolků a sdružení na podporu kulturních, rekreačních a zájmových činností (kromě sportovních činností a her), jako jsou básnické, literární a knižní kluby, historické kluby, spolky zahrádkářů, filmové a fotografické kluby, hudební a umělecká sdružení a spolky, sdružení řemeslníků, spolky a kluby sběratelů, společenské a zábavní spolky atd. Zahrnuje také: - poskytování darů a příspěvků těmito nebo jinými organizacemi Nezahrnuje: - charitativní činnosti, jako např. získávání finančních prostředků na sociální péči (88.99) - činnosti profesionálních uměleckých souborů nebo skupin (90.0) - činnosti sportovních klubů (93.12) - činnosti profesních organizací (94.12)
    •   95  OPRAVY POČÍTAČŮ A VÝROBKŮ PRO OSOBNÍ POTŘEBU A PŘEVÁŽNĚ PRO DOMÁCNOST
      Tento oddíl zahrnuje opravy a údržbu počítačů a periferních zařízení jako jsou desktopy, laptopy, počítačové terminály, databanky a tiskárny. Oddíl dále zahrnuje opravy komunikačních zařízení jako faxy, obousměrné vysílačky, opravy spotřební elektroniky jako televizní a rozhlasové přijímače, zařízení pro domácnost, dům a zahradu, např. sekaček na trávu a ventilátorů, opravy bot, tašek, kufrů a dalších kožených výrobků, nábytku a bytového zařízení, oděvů, sportovních potřeb, hudebních nástrojů, potřeb pro kutily a dalších výrobků pro osobní potřebu a převážně pro domácnost. Do tohoto oddílu nepatří opravy lékařských přístrojů a diagnostických zobrazovacích přístrojů, měřicích a monitorovacích přístrojů, laboratorních přístrojů, radarů a sonarů (33.13).
      •          951  OPRAVY POČÍTAČŮ A KOMUNIKAČNÍCH ZAŘÍZENÍ
        Tato skupina zahrnuje opravy a údržbu počítačů, periferních a komunikačních zařízení.
        •              9511  OPRAVY POČÍTAČŮ A PERIFERNÍCH ZAŘÍZENÍ
          Tato třída zahrnuje opravy elektronických zařízení jako jsou počítače a periferní zařízení. Zahrnuje: - opravy a údržbu následujících zařízení: - desktopy - laptopy - magnetické diskové jednotky, flash paměti a jiná paměťová média - optické diskové jednotky (CD-RW, CD-ROM, DVD-ROM, DVD-RW) - tiskárny - monitory - klávesnice - myši, joysticky a trackbally - interní a externí počítačové modemy - počítačové terminály - počítačové servery - skenery, vč. snímačů čárového kódu - čtečky čipových karet - přilby virtuální reality - počítačové projektory Zahrnuje také: - opravy a údržbu následujících zařízení: - počítačové terminály jako jsou bankomaty, prodejní terminály, nikoli mechanicky poháněné - kapesní počítače (PDA) Nezahrnuje: - opravy a údržbu modemů (95.12)
        •              9512  OPRAVY KOMUNIKAČNÍCH ZAŘÍZENÍ
          Zahrnuje: - opravy a údržbu následujících komunikačních zařízení: - bezdrátové telefony - mobilní telefony - modemy - faxy - zařízení pro přenos dat (např. routery, můstky, modemy) - obousměrné vysílačky - televizní kamery a videokamery pro profesionální používání, komerční účely Nezahrnuje: - opravy a údržbu videokamer pro amatérské využití (95.21)
      •          952  OPRAVY VÝROBKŮ PRO OSOBNÍ POTŘEBU A PŘEVÁŽNĚ PRO DOMÁCNOST
        Tato skupina zahrnuje opravy a údržbu výrobků pro osobní potřebu a převážně pro domácnost.
        •              9521  OPRAVY SPOTŘEBNÍ ELEKTRONIKY
          Zahrnuje: - opravy a údržbu následující spotřební elektroniky: - televizní a rozhlasové přijímače - videorekordéry - přehrávače CD - videokamery pro amatérské využití Nezahrnuje: - opravy a údržbu videokamer pro profesionální používání, komerční účely (95.12)
        •              9522  OPRAVY PŘÍSTROJŮ A ZAŘÍZENÍ PŘEVÁŽNĚ PRO DOMÁCNOST, DŮM A ZAHRADU
          Zahrnuje: - opravy a údržbu následujících přístrojů a zařízení: - domácích spotřebičů, jako jsou ledničky, sporáky, pračky, sušičky prádla, pokojové klimatizační jednotky atd. - přístrojů a zařízení převážně pro dům a zahradu, jako jsou sekačky na trávu, hoblovky, foukače listí, sněhové frézy atd. Nezahrnuje: - opravy ručních profi nářadí a nástrojů s pohonem (33.12) - opravy centrálních klimatizačních zařízení (43.22)
        •              9523  OPRAVY OBUVI A KOŽENÝCH VÝROBKŮ
          Zahrnuje: - opravy a péči o boty, tašky, kufry a podobné kožené výrobky - výměny podpatků
        •              9524  OPRAVY NÁBYTKU A BYTOVÉHO ZAŘÍZENÍ
          Zahrnuje: - přečalounění, přelakování, opravování a obnovování nábytku a bytového zařízení (vč. kancelářského nábytku)
        •              9525  OPRAVY HODIN, HODINEK A KLENOTNICKÝCH VÝROBKŮ
          Zahrnuje: - opravy hodin, hodinek a jejich částí, jako jsou pouzdra hodinek atd. z jakéhokoli materiálu; opravy hodinových strojků, chronometrů atd. - opravy šperků Nezahrnuje: - průmyslové rytí kovů (25.61) - opravy kontrolních hodin („píchaček“), datumovek, časových razítek, časových zámků apod. (33.13)
        •              9529  OPRAVY OSTATNÍCH VÝROBKŮ PRO OSOBNÍ POTŘEBU A PŘEVÁŽNĚ PRO DOMÁCNOST
          Zahrnuje: - opravy: - jízdních kol - sportovních potřeb (kromě loveckých pušek) a kempinkového vybavení - knih - hudebních nástrojů (kromě varhan a hudebních nástrojů, které mají historickou hodnotu) - hraček - ostatních výrobků pro osobní potřebu a převážně pro domácnost - opravy a úpravy oděvů - ladění klavírů Nezahrnuje: - opravy loveckých pušek (33.11) - opravy ručních profi nářadí a nástrojů s pohonem (33.12) - restaurování varhan a jiných hudebních nástrojů, které mají historickou hodnotu (33.19)
    •   96  POSKYTOVÁNÍ OSTATNÍCH OSOBNÍCH SLUŽEB
      Tento oddíl zahrnuje poskytování osobních služeb, které nejsou uvedené v jiné části této klasifikace. Jde zejména o typy služeb, jako je praní a chemické čištění textilních a kožešinových výrobků, kadeřnické a kosmetické činnosti, pohřební a související činnosti nebo činnosti přispívající k osobní a fyzické pohodě.
      •          960  POSKYTOVÁNÍ OSTATNÍCH OSOBNÍCH SLUŽEB
        •              9601  PRANÍ A CHEMICKÉ ČIŠTĚNÍ TEXTILNÍCH A KOŽEŠINOVÝCH VÝROBKŮ
          Zahrnuje: - praní, chemické čištění, žehlení atd. všech druhů oděvů (vč. kožichů) a jiných textilií stroji, ručně nebo samoobslužně v automatických pračkách na mince, pro širokou veřejnost i podnikatelské subjekty - sběr a dodání prádla - šamponování koberců a předložek, čištění závěsů a záclon, také v prostorách zákazníka - poskytování ložního prádla, pracovních oděvů apod. prádelnami - poskytování ručníků Nezahrnuje: - pronájem oděvů jiných než pracovních, dokonce i tehdy, je-li čištění nedílnou součástí pronájmu (77.29) - opravy a úpravy oděvů (95.29)
        •              9602  KADEŘNICKÉ, KOSMETICKÉ A PODOBNÉ ČINNOSTI
          Zahrnuje: - mytí a stříhání vlasů, úpravu účesů, barvení, tónování, ondulaci, rovnání vlasů a podobné kadeřnické činnosti pro muže i ženy - holení a úpravu vousů - masáže obličeje, manikúru, pedikúru, líčení atd. Nezahrnuje: - výrobu paruk (32.99)
        •              9603  POHŘEBNÍ A SOUVISEJÍCÍ ČINNOSTI
          Zahrnuje: - uložení lidských pozůstatků nebo zvířecích těl do hrobu nebo jejich zpopelnění v krematoriu a činnosti s tím související: - příprava zesnulých k pohřbení, balzamace, konzervace a další služby - provozování pohřební služby nebo krematoria - pronájem smutečních síní - pronájem nebo prodej hrobů - údržbu hrobů a mauzoleí Nezahrnuje: - smuteční bohoslužby, náboženské smuteční obřady (94.91) - údržbu zeleně na hřbitovech (81.30)
        •              9604  ČINNOSTI PRO OSOBNÍ A FYZICKOU POHODU
          Zahrnuje: - činnosti tureckých lázní, saun a parních lázní, solárních studií, zeštíhlovacích a masážních studií atd. Nezahrnuje: - léčebné masáže a terapie (86.90) - činnosti fitcenter, fitness studií, kulturistických klubů a zařízení pro zlepšování fyzické kondice (93.13)
        •              9609  POSKYTOVÁNÍ OSTATNÍCH OSOBNÍCH SLUŽEB J. N.
          Zahrnuje: - činnosti astrologů a spiritistů - osobní služby, jako např. doprovodné služby, služby seznamovacích a sňatkových kanceláří - péči o domácí zvířecí mazlíčky, jako např. ubytování a stravování, ošetřování, úprava srsti, výcvik - činnosti genealogických organizací - činnosti tetovacích a piercingových salonů - činnosti čističů bot, nosičů zavazadel, hlídačů parkovišť atd. - provozování mincovních automatů jako služby lidem, např. fotoautomatů, vah, automatů na měření krevního tlaku, bezpečnostních schránek atd. Nezahrnuje: - veterinární činnosti (75.00) - prací mincovní automaty (96.01) - výherní a hrací automaty (92.00)


  


QR (http://qrlogo.eu) -  - www.zakonycr.eu



Průměr:  2,98 | Hodnotilo: 2922 x
1  |   2  |   3  |   4  |   5  |