Český statistický úřad podle § 19 odst. 2 zákona č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, ve znění pozdějších předpisů, zavádí s účinností od 1. ledna 2008 Klasifikaci ekonomických činností (CZ-NACE).
Pro podnikatele její zavedení znamená kupříkladu povinnost uvádět ve vybraných příležitostech kód své činnosti podle této nové klasifikace.
Převodník OKEČ do CZ-NACE naleznete na stránkách Českého statistického úřadu.
Také je nutno pozorně sledovat jednotlivé kódy CZ-NACE ve vybraných dotačních titulech, protože některé výzvy jsou otevřeny jen pro podnikatele s určitým kódem CZ-NACE. Často je totiž jednou z podmínek, kterou musí podnikatel splnit, aby mohl žádat dotaci, realizování projektu v určité oblasti CZ-NACE, která je příslušným programem podporována.
Proč byla CZ-NACE zavedena?
Odvětvového třídění ekonomických činností se užívá ve státní statistice, zejména v analytických pracích a při sestavování národních účtů. První klasifikace vytvořena v ČR pro tyto účely - OKEČ - byla zavedena do statistické praxe v roce 1994. S ohledem na závazky vůči OSN, Mezinárodnímu měnovému fondu a vzhledem k připravovaným dohodám s Evropskými společenstvími (ES) bylo již při přípravě OKEČ rozhodnuto plně vycházet ze statistické klasifikace ekonomických činností ES - NACE revize 1.
To značí mimo jiné, že třídění je prakticky převzato do úrovně čtyř míst z klasifikace NACE a pouze na pátém místě byly vytvořeny upřesňující položky vyjadřující některá národní specifika. Proto přechod na klasifikaci CZ-NACE by neměl činit pro podnikatele významnější potíže.
Nová klasifikace CZ-NACE má zohlednit technologický rozvoj a strukturální změny hospodářství za posledních patnáct let, a tedy být relevantnější s ohledem na hospodářskou realitu, jako i lépe srovnatelná s jinými mezinárodními klasifikacemi, protože je součástí systému statistických klasifikací, které vznikly pod záštitou Statistické divize OSN.
NACE je akronym pro Statistickou klasifikaci ekonomických činností (Nomenclature générale des activités economiques dans les Communautés Européennes), kterou používá Evropská unie od roku 1970. Přídomek „CZ“ v jejím názvu označuje její českou verzi.
Předchůdci NACE ze šedesátých let byly klasifikace NICE pro těžební a zpracovatelský průmysl, energetiku a stavebnictví a NCE pro obchodní aktivity, jako i klasifikace služeb a zemědělství.
Samotná NACE vznikla v roce 1970 proto, aby pokryla všechny ekonomické činnosti. Po první revizi, provedené nařízením Rady EHS/3037/90 z 9. října 1990, byla nařízením Evropského parlamentu a Rady ES/1893/2006 ze dne 20. prosince 2006, kterým zavedena druhá revize NACE. Tato druhá revize NACE se v celé EU začne používat povinně od 1. ledna 2008. Všechny statistiky tedy v rámci Evropské unie, které se vztahují k ekonomickým činnostem, musí být prováděny podle NACE nebo národních klasifikací z ní odvozených.
Jak je klasifikace CZ-NACE uspořádaná?
CZ-NACE představuje hierarchické uspořádání činností, dané kombinací práce, výrobní techniky, informační sítě, materiálů a výrobků do jednotlivých statistických položek. Každá položka klasifikace zahrnuje seskupení stejnorodých činností na příslušném stupni třídění.
NACE se skládá ze systematické části, vysvětlivek a metodické příručky. Struktura NACE je čtyřúrovňová. První úroveň (sekce) je označena alfabetickým kódem, druhá úroveň, (oddíly), je označuje dvojmístný číselný kód, třetí úroveň (skupiny), charakterizuje trojmístný číselný kód a poslední čtvrtá úroveň (třídy), označuje čtyřmístný číselný kód.
Je samozřejmé, že ideální by bylo, kdyby statistické jednotky byly ve své činnosti co nejvíce homogenní, aby mohly být jednoznačně zatříděny. V praxi tomu tak však mnohdy není a vzniká řada problémů, protože většina jednotek provádí činnosti smíšeného charakteru. Proto je nezbytné stanovit hlavní, čili převažující, činnost jednotky, která zpravidla tvoří největší část celkové přidané hodnoty. Hlavní činnost se v praxi určuje podle výrobků, které jednotka produkuje, nebo podle služeb, které poskytuje. Rozpočtové jednotky se zpravidla zatřiďují podle charakteru činnosti, pro kterou byly zřízeny.
Podle této činnosti je následně jednotka zatříděna do klasifikace. Základní orientaci umožňuje systematická část klasifikace. Při zatřiďování podle klasifikace NACE nezáleží na typu vlastnictví statistické jednotky, nezáleží na tom, zda je jednotka obchodní společnost, zda je v soukromém nebo státním vlastnictví. NACE zahrnuje i samostatné kategorie pro nerozlišovanou výrobu zboží a služeb domácností pro vlastní potřebu. Tyto kategorie mají za úkol vypovídat o podílu ekonomických činností domácností. Jasně definovatelné činnosti domácností jsou klasifikované na jiných místech NACE.
- B
TĚŽBA A DOBÝVÁNÍ
Zahrnuje získávání nerostných surovin, které se v přírodě vyskytují v pevném (uhlí a rudy), kapalném (ropa) nebo plynném (zemní plyn) skupenství. Těžba těchto surovin se provádí různými metodami, např. hlubinným nebo povrchovým dolováním, pomocí vrtů, těžbou z mořského dna. Zahrnuje také pomocné činnosti, např. drcení, mletí (broušení), čištění, sušení, třídění, koncentrace rud, zkapalňování zemního plynu a aglomeraci pevných paliv. Tyto činnosti jsou často vykonávány v těžebních závodech samotných nebo v závodech nacházejících se v blízkosti místa těžby. Oddíly, skupiny a třídy této sekce jsou členěny podle suroviny, která je hlavním získávaným produktem. Oddíly 05, 06 se týkají těžby a dolování fosilních paliv (černé uhlí, hnědé uhlí, ropa, zemní plyn); oddíly 07, 08 se týkají těžby rud, minerálů a produktů těžby kamenolomu. Některé technické činnosti v sekci B, které jsou úzce spojené s těžbou uhlovodíků, mohou být uskutečněny pro třetí stranu specializovanými jednotkami jako průmyslové práce anebo služby oddílu 09. Nezahrnuje: - zpracování vytěžených surovin, viz sekce C (Zpracovatelský průmysl) - využívání vytěžených surovin bez další transformace pro stavební účely, viz sekce F (Stavebnictví) - stáčení přírodních pramenů a minerálních vod do lahví (11.07) - drcení, mletí nebo jiné úpravy určitých zemin, kamenů a nerostů neprováděné v souvislosti s těžbou a dobýváním (23.9)
-
05
TĚŽBA A ÚPRAVA ČERNÉHO A HNĚDÉHO UHLÍ
Tento oddíl zahrnuje dobývání pevných nerostných surovin v podzemních nebo povrchových dolech a činnosti (např. třídění, čištění, lisování a jiné kroky nutné pro transport) vedoucí k snadno prodejnému výrobku. Nezahrnuje výrobu koksu (19.10), služby související s těžbou uhlí nebo lignitu (09.90) nebo výrobu briket (19.20).
-
051
TĚŽBA A ÚPRAVA ČERNÉHO UHLÍ
-
0510
TĚŽBA A ÚPRAVA ČERNÉHO UHLÍ
Zahrnuje: - těžbu černého uhlí: těžbu podzemní a povrchovou, vč. těžby prostřednictvím zkapalnění - čištění, třídění, drcení, lisování, zhutňování atd. černého uhlí k roztřídění, zlepšování kvality nebo usnadnění dopravy nebo skladování Zahrnuje také: - zpětné získávání černého uhlí ze skrývky Nezahrnuje: - těžbu hnědého uhlí (05.20) - těžbu rašeliny (08.92) - podpůrné služby při těžbě černého uhlí (09.90) - zkušební vrty pro těžbu černého uhlí (09.90) - výrobu pevných paliv v koksárenských pecích (19.10) - výrobu briket z černého uhlí (19.20) - práce za účelem přípravy pozemků pro těžbu uhlí (43.12)
-
052
TĚŽBA A ÚPRAVA HNĚDÉHO UHLÍ
-
0520
TĚŽBA A ÚPRAVA HNĚDÉHO UHLÍ
Zahrnuje: - těžbu hnědého uhlí: těžbu podzemní nebo povrchovou, těžbu prostřednictvím zkapalnění - čištění, odvodnění, drcení, zhutňování atd. hnědého uhlí ke zlepšování kvality nebo usnadnění dopravy nebo skladování Nezahrnuje: - těžbu černého uhlí (05.10) - těžbu rašeliny (08.92) - podpůrné služby při těžbě hnědého uhlí (09.90) - zkušební vrty pro těžbu uhlí (09.90) - výrobu briket z hnědého uhlí (19.20) - práce za účelem přípravy pozemků pro těžbu uhlí (43.12)
-
06
TĚŽBA ROPY A ZEMNÍHO PLYNU
Tento oddíl zahrnuje produkci surové ropy, těžbu a dobývání ropy z naftonosných (živičných) břidlic a ropných písků a těžbu zemního plynu a obnovu (regeneraci) kapalných uhlovodíků. Zahrnuje aktivity týkající se obsluhy anebo rozvoje majetku (nemovitosti) s ropnými a plynovými poli. Patří sem také činnosti jako kompletace a vybavování vrtů, provoz separátorů, demulgátorů, usazovacích zařízení, vedení pro vytěžování ropných polí a všechny ostatní činnosti při přípravě ropy a zemního plynu z místa těžby až do místa dodávky. Nezahrnuje: - služby prováděné v souvislosti s ropnými a plynovými poli na základě smlouvy nebo dohody (09.10) - geologický průzkum ropných a plynových pramenů (vrtů) (09.10) - zkušební a průzkumné vrty (09.10) - rafinaci produktů z ropných (minerálních) olejů (19.20) - geofyzikální, geologický a seismický průzkum (71.12)
-
061
TĚŽBA ROPY
-
0610
TĚŽBA ROPY
Zahrnuje: - těžbu surové ropy Zahrnuje také: - těžbu živičných nebo naftonosných břidlic a písků - získávání surové ropy z živičných břidlic (živičného lupku) a písků - postupy k dosažení surové ropy: dekantaci, odsolování, dehydrataci, stabilizaci atd. Nezahrnuje: - podpůrné služby při těžbě ropy a zemního plynu (09.10) - průzkum ropy a plynu (09.10) - výrobu rafinovaných ropných produktů (19.20) - získávání zkapalněného topného plynu z rafinace ropy (19.20) - provoz ropovodů (49.50)
-
062
TĚŽBA ZEMNÍHO PLYNU
-
0620
TĚŽBA ZEMNÍHO PLYNU
Zahrnuje: - výrobu surových plynných uhlovodíků (zemního plynu) - získávání kondenzátu - dehydrataci (vyčerpání) a separování kapalných frakcí uhlovodíku - odsířování plynu Zahrnuje také: - získávání uhlovodíků zkapalňováním nebo pyrolýzou Nezahrnuje: - podpůrné služby při těžbě ropy a zemního plynu (09.10) - průzkum ropy a plynu (09.10) - získávání zkapalněného topného plynu z rafinace ropy (19.20) - výrobu průmyslových plynů (20.11) - provoz ropovodů (49.50)
-
07
TĚŽBA A ÚPRAVA RUD
Tento oddíl zahrnuje podzemní nebo povrchovou těžbu nerostů (rud), těžbu z mořského dna atd. Zahrnuje také mechanické úpravy a obohacení rud jako drcení, broušení, mletí, propírání, sušení, spékání, pražení nebo vyluhování rud, gravimetrickou separaci nebo flotaci. Nezahrnuje: - pražení pyritů (20.13) - výrobu oxidu hlinitého (24.42) - provoz vysokých pecí (oddíl 24)
-
071
TĚŽBA A ÚPRAVA ŽELEZNÝCH RUD
-
0710
TĚŽBA A ÚPRAVA ŽELEZNÝCH RUD
Zahrnuje: - těžbu rud vysoce hodnocenou zejména pro obsah železa - mechanickou úpravu a aglomeraci železných rud Nezahrnuje: - těžbu a úpravu pyritů a pyrhotinu (kromě pražení) (08.91)
-
072
TĚŽBA A ÚPRAVA NEŽELEZNÝCH RUD
Tato skupina zahrnuje těžbu neželezných kovových rud.
-
0721
TĚŽBA A ÚPRAVA URANOVÝCH A THORIOVÝCH RUD
Zahrnuje: - těžbu rud zejména vysoce hodnocených pro obsah uranu a thoria: smolince atd. - koncentraci těchto rud - výrobu (zpracování) nečistého uranového koncentrátu Nezahrnuje: - obohacení uranových a thoriových rud (20.13) - výrobu uranu ze smolince nebo jiných rud (24.46) - tavení a rafinaci uranu (24.46)
-
0729
TĚŽBA A ÚPRAVA OSTATNÍCH NEŽELEZNÝCH RUD
Zahrnuje: - těžbu a úpravu rud zejména vysoce hodnocených pro obsah neželezných kovů: - rud hliníku (bauxit), mědi, olova, zinku, cínu, manganu, chromu, niklu, kobaltu, molybdenu, tantalu, vanadia atd. - drahých kovů: zlata, stříbra, platiny Nezahrnuje: - těžbu a úpravu uranových a thoriových rud (07.21) - výrobu oxidu hlinitého (24.42) - výrobu měděných nebo niklových slitků (mattes) (24.44, 24.45)
-
08
OSTATNÍ TĚŽBA A DOBÝVÁNÍ
Tento oddíl zahrnuje vedle těžby v dolech a lomech také bagrování nánosů, drcení kamene a využití solných bažin. Produkty jsou využívány zejména ve stavebnictví (např. písek, kameny), při výrobě stavebních hmot (např. jíl, sádrovec, vápenec), při výrobě chemikálií atd. Tento oddíl nezahrnuje zpracování získaných nerostů (kromě drcení, mletí, řezání, čištění, sušení, třídění a mísení).
-
081
DOBÝVÁNÍ KAMENE, PÍSKŮ A JÍLŮ
-
0811
DOBÝVÁNÍ KAMENE PRO VÝTVARNÉ NEBO STAVEBNÍ ÚČELY
Zahrnuje: - těžbu kamene, hrubé otesání a řezání bloků stavebního kamene jako mramoru, žuly, pískovce atd. - drcení a mletí přírodních bloků a stavebního kamene - těžbu a úpravu vápence - dobývání sádrovce a anhydritu - dobývání křídy a surového dolomitu Nezahrnuje: - těžbu surovin pro chemický průmysl a výrobu průmyslových hnojiv (08.91) - výrobu páleného dolomitu (23.52) - opracování a formování kamene mimo lomy (23.70)
-
0812
PROVOZ PÍSKOVEN A ŠTĚRKOPÍSKOVEN; TĚŽBA JÍLŮ A KAOLINU
Zahrnuje: - těžbu a bagrování průmyslových písků, stavebních písků a štěrkopísků - dělení a drcení štěrkopísků - dobývání písků - těžbu jílů, ohnivzdorné hlíny a kaolinu Nezahrnuje: - těžbu živičných písků (06.10)
-
089
TĚŽBA A DOBÝVÁNÍ J. N.
-
0891
TĚŽBA CHEMICKÝCH MINERÁLŮ A MINERÁLŮ PRO VÝROBU HNOJIV
Zahrnuje: - těžbu přírodních fosfátů a přírodních draselných solí - těžbu přírodní síry - těžbu a úpravu pyritu a pyrhotinu, kromě pražení - těžbu přírodního síranu a uhličitanu barnatého (barytu a witheritu), přírodního boritanu, přírodního síranu hořečnatého (kieseritu) - těžbu zemních hlinek a kazivce a jiných nerostných výchozích surovin pro výrobu chemikálií Zahrnuje také: - těžbu guána Nezahrnuje: - těžbu soli (08.93) - pražení pyritů (20.13) - výrobu umělých hnojiv a sloučenin dusíku (20.15)
-
0892
TĚŽBA RAŠELINY
Zahrnuje: - těžbu rašeliny - úpravu rašeliny za účelem zlepšení kvality nebo zjednodušení dopravy nebo skladování Nezahrnuje: - vedlejší (podpůrné) služby při těžbě rašeliny (09.90) - výrobu briket z rašeliny (19.20) - výrobu zahradních směsí z rašeliny, zeminy, humusu, písků, jílů, minerálních hnojiv atd. (20.15) - výrobu předmětů z rašeliny (23.99)
-
0893
TĚŽBA SOLI
Zahrnuje: - hlubinnou těžbu soli, také těžbu rozpouštěním a čerpáním - výrobu soli z mořské nebo jiné solné vody odpařováním - drcení, čištění a rafinaci surové soli u výrobce Nezahrnuje: - zpracování soli na jedlou sůl, např. jodizovanou sůl (10.84) - výrobu pitné vody odpařováním ze slané vody (36.00)
-
0899
OSTATNÍ TĚŽBA A DOBÝVÁNÍ J. N.
Zahrnuje: - těžbu a dobývání různých minerálů a surovin: - brusných materiálů, azbestu, křemelinu, přírodních grafitů, mastku (talku), živce atd. - přírodního asfaltu; asfaltitu a asfaltového kamene; přírodní pevné živice (bitumen) - drahokamů i polodrahokamů, křemene, slídy atd.
-
09
PODPŮRNÉ ČINNOSTI PŘI TĚŽBĚ
Tento oddíl zahrnuje specializované podpůrné služby, týkající se těžby, pokud jsou na základě smlouvy nebo dohody. Zahrnuje průzkumné práce prováděné formou obvyklých průzkumných metod, jako vrtání vrtných jader a geologické monitorování a vrty všeho druhu za účelem těžby ropy a kovových a nekovových nerostů. Dalšími typickými službami jsou budování základů ropných a plynových vrtů, cementování ochranných trubek pro ropné a plynové vrty, čištění ropných a plynových vrtů, drenážování (odvodňování) a odčerpávání dolů, odstraňování skrývek pro doly atd.
-
091
PODPŮRNÉ ČINNOSTI PŘI TĚŽBĚ ROPY A ZEMNÍHO PLYNU
-
0910
PODPŮRNÉ ČINNOSTI PŘI TĚŽBĚ ROPY A ZEMNÍHO PLYNU
Zahrnuje: - služby poskytované na ropných a plynových polích na základě smlouvy nebo dohody: - průzkumné práce v souvislosti s těžbou ropy nebo zemního plynu, prováděné, např. formou obvyklých průzkumných metod, jako geologické monitorování v oblasti slibující výtěžnost - zkušební, rozšiřující, výrobní a pomocné vrty; zakládání vrtů, montáže, opravy a demontáže vrtných zařízení; cementování a plnění vrtných jam pro ropné a plynové vrty; odčerpání vrtných jam; uzavření vrtných jam a jejich opuštění atd. - zkapalňování a opětné zplyňování zemního plynu v místě těžby pro dopravní účely - odvodňování a čerpání na základě smlouvy nebo dohody - zkušební vrty při těžbě ropy nebo zemního plynu Zahrnuje také: - práce protipožární ochrany na ropných a plynových polích Nezahrnuje: - služby prováděné přímo provozovateli ropných a plynových polí (06.10, 06.20) - odborné opravy těžebních strojů (33.12) - zkapalňování a opětné zplyňování zemního plynu pro dopravní účely, neprováděné v místě těžby (52.21) - geofyzikální, geologický a seismický průzkum (71.12)
-
099
PODPŮRNÉ ČINNOSTI PŘI OSTATNÍ TĚŽBĚ A DOBÝVÁNÍ
-
0990
PODPŮRNÉ ČINNOSTI PŘI OSTATNÍ TĚŽBĚ A DOBÝVÁNÍ
Zahrnuje: - služby prováděné na základě smlouvy nebo dohody, které slouží podpoře těžebních činností uvedených v oddílech 05, 07 a 08: - průzkumné práce, např. obvyklé průzkumné metody, jako vrtání vrtných jader a geologické monitorování v oblasti slibující výtěžnost - odvodňování a čerpání prováděné na základě smlouvy nebo dohody - provádění zkušebních a průzkumných vrtů Nezahrnuje: - provozování dolů a lomů prováděné na základě smlouvy nebo dohody (oddíly 05, 07 nebo 08) - odborné opravy těžebních strojů (33.12) - služby geofyzikálního průzkumu, nebo na základě smlouvy nebo dohody (71.12)
|
Průměr: 2,98
|
Hodnotilo: 2923 x
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
|